سقف متحرک، از ابتدا تا امروز
بشر از ابتدای پیدایش جهان بر اساس سرشت خود به دنبال ایجاد فضای امن و آسایش برای خویش بوده است.
ساختن دیوار یا حصار و جدا کردن قلمرو خود از دیگران اولین واکنش های انسان نخستین نسبت به این میل است. نیاز به محافظت در برابر آفتاب سوزان، پناه گرفتن زیر باران تند، بشر نخستین را با مفهوم سقف آشنا کرد. در ابتدا سقف بالای سر وی را مجموعه ای از برگ و چوب تشکیل میداد و رفته رفته تبدیل به سقف های محکمتر و مقاومتر شد.
واژه سقف اما در نوع خود به تنهایی تداعی کننده حس امنیت و آرامش و پناه گرفتن است. مفهومی که قطعا همزمان با دیگر اجزای ساختمان در طول تاریخ پیشرفت های زیادی کرده و باعث شده تا امروز ایده هایی همچون سقف متحرک و سقف جمع شونده به صورت عملی و واقعی محقق گردند.
تاریخچه ساخت و استفاده از سقف متحرک بر میگردد به زمان امپراطوری روم. در این زمان سقف های متحرک بزرگی به صورت یک سایه بان وسیع جایگاه های تماشاگران را در آمفی تئاترها و استادیوم هایی مثل کلسیوم پوشش می دادند. نسل اول سقف جمع شونده یا سایه بان که نخستین مهندسان رومی پایه گزار آن بوده اند متشکل از تکه های پارچه و ریسمان بود و در روزهای گرم آفتابی فضای دلپذیری را برای جایگاه تماشاگران بی شمار رومی فراهم می آورد.

از آن زمان تا کنون سقف متحرک دستخوش تغییرات و پیشرفت های زیادی شده است تا به سقف متحرک مکانیزه امروزی و سقف جمع شونده مکانیزه امروزی تبدیل گردیده. اما نکته جالب و غیر قابل تغییر در مورد سقف جمع شونده این است که هدف از ساخت و استفاده از آن همان است که از بیش از دو هزار سال پیش بوده است. آرامش؛ هدفی که بشر همواره در جستجوی آن بوده و هست و امروزه توانسه با ساخت سقف متحرک تمام اتوماتیک بخشی از آن را در فضای ساختمانی ایجاد کند.
پس از حدود دو هزار سال از امپراطوری روم، اولین سقف متحرک، البته از نوع مکانیزه و اتوماتیک، توسط دیوید میلر آمریکایی در سال 1963 به عنوان یک اختراع ثبت گردید. در آن زمان این تکنولوژی جذاب و هیجان انگیز در سطحی وسیع به منظور ایجاد سقف متحرک برای استادیوم ها به کار گرفته شد و فصل جدیدی از طراحی و ساخت استادیوم های ورزشی را رقم زد. حقیقتی که به شدت تداعی کننده نخستین استفاده از سقف متحرک در زمان رومیان هست.
از نظر معماری، سقف متحرک از استادیوم به استادیوم دیگر دارای متریال، شکل و نوع حرکت متفاوت است.
برای مثال استادیوم میلر پارک در ایالت ویسکانسین آمریکا در شهر میلواکی، سقف متحرک به شکل بادبزن دارد که مدل باز و بسته شدن آن دقیقا همانند بادبزن های دستی و به صورت لایه لایه است. این درحالی است که استادیوم تویوتا در ژاپن دارای سقف جمع شونده مدل آکاردئونی است که به وسیله یک ریل منحنی شکل هدایت می شود.
استادیوم Miller Park– آمریکا

استادیوم Toyota - ژاپناغلب سقف های متحرک یا سقف جمع شو از فلز ساخته شده اند اما در این میان سقف متحرک وجود دارد که از پارچه ضد آب ساخته شده باشد مثل سقف جمع شونده استادیوم State Farm. اگر چه هر سقف متحرک با مدل دیگر آن از نظر شکل و نوع باز و بسته شدن متفاوت است، اما سقف متحرک استادیوم T-Mobile Park یکی از متفاوت ترین سقف های جمع شونده است، چرا که از نظر نوع تکیه گاه به هیچ دیواری متصل نبوده و در هنگام استفاده به صورت یک چتر محافظ عمل می کند.

استادیوم-T-Mobile-park

سقف متحرک همانند بسیاری دیگر از تجهیزاتی که در ابتدا در سطوح وسیع و پروژه های بزرگ استفاده شده بتدریج در مقیاس های کوچک مورد تقاضا و دلخواه قرار گرفت و این گونه بود که سقف متحرک یا سقف جمع شونده به صورت یک مکانیزم جذاب و مینیمال به رستوران ها، کافه ها و حتی تراس خانه ها و روی استخر ها راه پیدا کرد. از آنجایی که میل انسان به آسایش فزاینده و بی انتها است، سقف متحرک نیز روز به روز پیشرفته تر شده و از نظر استفاده با سهولت بیشتری همراه شده است. تا آنجا که امروزه تنها با فشردن یک دکمه ریموت کنترل سقف متحرک باز شده و شمارا به چشم انداز زیبای آسمان میهمان میکند.
امروزه نه تنها رستوران داران، هتل داران و صاحبان مراکز تفریحی و تجاری بلکه صاحبان خانه ویلاهای شخصی نیز گروه بزرگی از متقاضیان سقف متحرک را تشکیل می دهند. تنوع مدل و متریال در انواع مختلف سقف متحرک باعث شده تا این محصول بتواند طیف وسیعی از سلایق و نیاز هارا پاسخ دهد و موارد کاربرد آن به طور روزافزون افزایش یابد. در کنار تمام مواردی که گفته شد از آنجا که روح مدرنیته و رفاه در طراحی و عملکرد سقف متحرک به صورت نهفته وجود دارد، مانند یک اتوموبیل لاکچری باعث افزایش تمایل و تقاضا برای داشتن این محصول یعنی سقف متحرک شده است.

سقف متحرک را می توان از دیدگاههای مختلف بررسی کرد. از نظر معماری و زیبایی، نوع کاربری، تجهیزات مکانیکی و سیستم حرکتی. از آنجایی که امروزه در کشور ما ایران قیمت ملک به طور فزاینده ای رو به افزایش است، استفاده از فضاهای پرت و مشاعات در ساختمان ها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
ایجاد سقف به صورت متحرک که هم بتوند الزامات شهرداری را به عنوان سازه غیر اساسی برآورده کند و هم امکان بهروری از فضاهای پرت ساختمان و تراس و بالکن را چند برابر نماید، بخشی از مزایای استفاده از سقف متحرک یا سقف جمع شونده (سقف جمع شو یا سقف تاشو) می باشد که این محصول یعنی سقف متحرک را بیش از پیش به گزینه ای جذاب و به صرفه تبدیل میکند.
تنوع در مدل، رنگ، متریال و کاربری در سقف متحرک یا سقف جمع شونده آنقدر مجموعه بزرگی را تشکیل می دهد که قادر باشد هر کاربر با هرنوع سلیقه ای را راضی کند. نوع پوشش دهی در سقف متحرک به طور کلی به سه دسته پارچه ای، آلومینیومی و شفاف (شیشه ای یا پلی کربنات) تقسیم میشود، که هر یک مزایای خاص خود را دارد. در یک مقیاس کلی سقف متحرک پارچه ای نسبت به انواع دیگر سقف متحرک از نظر هزینه مقرون به صرفه تر است. سهولت در تولید، کاربری آسان و تنوع در رنگ و طرح و مدل از دیگر مزایای سقف متحرک پارچه ای است، که باعث شده استقبال کاربران به این نوع سقف متحرک نسبت به دیگر انواع سقف جمع شونده بیشتر باشد.
در مقابل سقف جمع شونده آلومینیومی که به صورت لوورهای متحرک از نوع آلومینیومی می باشد از نظر ظاهری بسیار منحصر به فرد و جذاب بوده و همچنین از نظر سازه مقاومت بسیار بالایی در برابر بارهای وارده از جمله بار برف را دارا می باشد. سقف متحرک آلومینیومی از نظر سازه ای تا آن حد مقاوم است که یک نفر میتواند به راحتی روی آن راه برود. همچنین امکان انتخاب رنگ و طرح های مختلف برای تیغه های آلومینیومی این نوع سقف متحرک کاملا میسر می باشد. استفاده از لاستیک های آب بندی و هوابندی در بین لوورهای سقف متحرک آلومینیومی باعث شده تا کاربر بتواند فضای کاملا آب بند و هوابند را زیر سقف متحرک تجربه کند.
اگرچه این مدل سقف جمع شونده نسبت به سقف متحرک پارچه ای هزینه بالاتری دارد، اما خاص بودن و مزایای منحصر به فرد آن باعث شده تا همواره مشتریان ویژه خود را داشته باشد. بویژه سقف متحرک آلومینیومی کاملا تخت و بدون شیب که در زیبایی و نوآوری بی رقیب است.
سقف متحرک شیشه ای

نوع دیگر سقف متحرک یعنی سقف جمع شونده شیشه ای یک تفاوت ویژه با دو نوع دیگر یعنی سقف متحرک پارچه ای و سقف متحرک آلومینیومی دارد و آن شفافیت و تجربه لذت بخش تماشای آسمان حتی در هنگام بسته بودن سقف است. سقف متحرک شیشه ای از نظر مکانیزم حرکتی، وزن سازه و متریال نیز با انواع دیگر سقف متحرک کاملا متفاوت است. استفاده از شیشه در این مدل سقف جمع شونده باعث شده تا وزن سازه به شدت افزایش یابد. در نتیجه نیروی محرکه قوی تر و زیر سازی متحکم تری برای استفاده از آن مورد نیاز است که این مساله خود باعث افزایش هزینه های تولید و اجرای این مدل سقف جمع شو گردیده است. همین امر باعث شده تا سقف متحرک شیشه ای نسبت به سقف جمع شونده پارچه ای و سقف جمع شونده آلومینیومی کمتر مورد استقبال قرار گیرد. فضاهای گلخانه ای، استخر های روباز مثالهایی هستند که این مدل سقف اتوماتیک جمع شونده بیشتر در آنها بکار گرفته شده است. برای عرض های بزرگ از سقف متحرک شیشه ای تلسکوپی و برای بازشو های کوچک از سقف متحرک شیشه ای کشویی استفاده میگردد که تقریبا مکانیزمی شبیه شیشه گیوتینی متحرک دارد. تجربه سازه ای عظیم و حرکت حجم زیادی از آهن و شیشه بصورت اتوماتیک در سقف شیشه ای متحرک تلسکوپی در نوع خود تجربه هیجان انگیزی است. از آنجا که استفاده از شیشه در این مدل سقف وزن زیادی را به سازه تحمیل میکند، به کار بردن تلق پلی کربنات راه حل مناسبی برای کاهش وزن این سقف های متحرک می باشد. بالا بودن هزینه های تعمیر و نگهداری، نیاز به سیستم محرکه با ظرفیت گشتاور و قدرت بالا و همچنین شرایط بعضا سخت برای آب بندی را می توان جزو نکات منفی برای این سقف متحرک برشمرد.
با این همه، سقف متحرک شیشه ای طرفداران خاص خودرا در میان انواع مختلف سقف متحرک دارد که نمی خواهند تجربه تماشای آسمان را حتی از زیر سقف بسته از دست بدهند.ساختار سقف جمع شونده به گونه ای طراحی شده که امکان روشنایی و تهویه طبیعی فضای شمارا را در بهینه ترین شرایط فراهم می کند.
فرکانس باز و بسته شدن، طراحی سازه و مدل های حرکت سقف متحرک از نظر معماری و ساختاری قابل طبقه بندی است. شناسایی مشخصات سازه ای سقف جمع شونده منجر به طراحی سیستم های سقف متحرک جدید شده است که این امرمیتواند با استفاده از حرکت، اصل حذف عناصر مختلف متحرک را تغییر دهد.
استفاده از سیستم های مختلف سقف جمع شونده در سراسر جهان نشان دهنده اثر بخشی و کارایی آنهاست. ارزش افزوده یکی از مواردی است که با بکارگیری سقف جمع شونده می توانید به فضای مورد استفاده خود بافزایید. امروزه محیط های مختلف از قبیل هتل ها و رستوران ها، کافه ها، تراس ها، روف گاردن ها و استخرها و سالن های ورزشی متقاضیان سقف جمع شونده می باشند.

اسکای روف


مجموعه اسکای روف (Sky Roof) با بهره گیری از تجربه بلند مدت در زمینه طراحی، مهندسی معکوس تولید و واردات سقف جمع شونده و شیشه جمع شونده توانسته است اندوخته ارزشمندی از تجربیات فنی مهندسی را در این سالها بدست آورد که امروزه کارشناسان فروش این مجموعه می توانند بر پایه آن بهترین مشاوره را به متقضیان سقف جمع شونده ارائه دهند تا ایشان بتوانند منطقی ترین و بهترین انتخاب را در خرید سقف متحرک و شیشه متحرک داشته باشند. قیمت مناسب و منطقی همراه با متریال با کیفیت تضمین شده و همچنین انتخاب مدلی که از نظر معماری با فضای شما سازگاری داشته باشد و تیم خدمات پس از فروش حرفه ای و متعهد همه و همه جزو تعهدات مجموعه اسکای روف (Sky Roof) در مقابل مشتریان و متقاضیان سقف متحرک و شیشه متحرک گیوتینی در این سالها بوده و اصلی جدا نشدنی از رویکرد این مجموعه می باشد.
×

سلام!

می توانید از طریق واتس اپ با کارشناسان اسکای روف در ارتباط باشید.

 

× چطور میتونیم کمکتون کنیم ؟